czwartek, 9 marca 2017

Wychowanie i szkolenie psów zgodnie z TAO. K. CantrellWydawnictwo: Mada
Rok: 2007
Okładka: miękka
Stron: 268
Wymiary: 145 x 205 mm

Tytuł z pewnością intryguje. Czym jest TAO, jak się ono ma do szkolenia psów i czy faktycznie pozwoli nam osiągnąć zamierzone efekty?

W książce pada dużo mądrych słów. Czy są to jednak odkrycia z filozofii wschodu, nie byłabym przekonana. Wiele mechanizmów zachowań, które mają odzwierciedlenie w biologii, po prostu zostało przeinaczone na potrzeby tytułu. Dlatego czasami miałam wrażenie, że terminologia naprawdę świetnie tłumaczy dane zachowanie, innym razem-że autorka kompletnie nie trafiła z porównaniem.

Książkę na pewno polecam osobom będącym "w temacie". Jest warta przeczytania. Pozwala spojrzeć na niektóre aspekty szkoleniowe pod innym kątem. Przełamać schematy. Zachęca do poszukiwania rozwiązań i wyczulanie intuicji. Jednak dla osoby początkującej może wydać się chaotyczna i niepotrzebnie namieszać.

Rada? Czytać z ciekawością ale i dystansem.

Spis treści:

Część I wewnętrzna wiedza
1. TAO
2. Jin i jang
3. Wu-wei
4. Jak bez wysiłku podejmować wysiłki.
5. Od zapomnienia do wewnętrznej mądrości.
6. Pusty umysł - pełna intuicja.
7. Intuicja działa w obydwie strony

Część II Codzienne życie
8. Odkryj naturę swojego psa
9. Pierwsze dni
10. Dieta zgodna z tao
11. Dobre zdrowie - naturalnie!
12. Nie da się czerpać wody widelcem.
13. W razie wypadku.

Część III Efektywna nauka
14. Dzban jest użyteczny, bo w środku pusty.
15. Szkolenie bez słów.
16. Nagroda: kojarzenie przyjemności z pożądanym zachowaniem.
17. Szkolenie bez słów i pozytywne "nie".
18. Zanim wymierzysz psu karę, przeczytaj ten rozdział.

Część IV Praktyczne ćwiczenia
19. Pięć etapów pracy nad wychowaniem szczeniaka
20. 9 par ćwiczeń

Część V Dobra zabawa
21. W co bawią się szczenięta?
22. Psie spotkania.
23. Oko w oko: dzieci i psy.
24. Oko w oko: zapoznawanie szczeniąt z innymi psami, kotami i końmi.
25. Pies sam w domu: w samotności nie znaczy samotnie.

Wybrane cytaty:

Podtrzymywanie życia, kształtowanie rzeczy bez żądzy ich posiadania, służba bez oczekiwania nagrody, przewodzenie bez chęci dominowania, wszystko to wielkie cnoty tej samej natury i jej najwspanialszych stworzeń.

Szczenięta jin są delikatne. Mają umiarkowany temperament i łagodne usposobienie. Są aktywne, ale nie rozgorączkowane. Z natury bywają powściągliwe i wrażliwe. Lubią obserwować i spokojnie siedzą nam na kolanach, przy nodze, albo na kanapie. Nie potrzebują do szczęścia ciągłej stymulaji. Stonowane i zachowujące dystans do otoczenia szczenięta jin, sprawiają wrażenie nieśmiałych, wystraszonych i pełnych rezerwy. Choć są ciekawe świata, ich odkrywcze wyprawy ograniczają się do znanego terytorium.

Termin wu-wei określa działania podejmowane bez użycia siły, nacisku czy stresu. Wu-wei nie wymaga. Wu-wei pozwala. Działa zgodnie z naturą szczenięcia, a nie wbrew niej.

Dwa błędne założenia niweczą wszystkie nasze wysiłki zmierzające do bezstresowego wychowania młodego psa: że możemy kontrolować zachowanie szczenięcia i że proces uczenia się, jest procesem jednokierunkowym, to znaczy my uczymy, a nasz pies się uczy.

Szczenięta ludzi i rzeczy poznają TYLKO w interakcji.

Szczenięta każą nam więcej słyszeć i więcej dostrzegać. Zaczynamy zwracać uwagę na podniesione ucho, najeżoną sierść, sposób siedzenia i podkulony ogon.

Mając niewiele, możesz osiągnąć bardzo wiele.
Mając bardzo wiele, tylko się w tym wszystkim pogubisz.

Niektóre psy uczą się szybko, inne wolniej. Wszystkie jednak, bez względu na zdolności, potrzebują tego samego: muszą wiedzieć, kiedy postępują właściwie.

Szczenięta przypominają nam, że musimy być ciągle świadomi i uważni: kiedy zmywamy naczynia, jemy banany, wyjmujemy listy ze skrzynki i gramy w piłkę. Dla małych psów nic nie jest oczywiste. Jeśli choć na chwilę się zapomnimy, placki z jabłkami, które studzą się na stole w kuchni, mogą nagle zniknąć i nigdy już się nie odnaleźć.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz