czwartek, 9 marca 2017

Wychowanie i szkolenie psów zgodnie z TAO. K. CantrellWydawnictwo: Mada
Rok: 2007
Okładka: miękka
Stron: 268
Wymiary: 145 x 205 mm

Tytuł z pewnością intryguje. Czym jest TAO, jak się ono ma do szkolenia psów i czy faktycznie pozwoli nam osiągnąć zamierzone efekty?

W książce pada dużo mądrych słów. Czy są to jednak odkrycia z filozofii wschodu, nie byłabym przekonana. Wiele mechanizmów zachowań, które mają odzwierciedlenie w biologii, po prostu zostało przeinaczone na potrzeby tytułu. Dlatego czasami miałam wrażenie, że terminologia naprawdę świetnie tłumaczy dane zachowanie, innym razem-że autorka kompletnie nie trafiła z porównaniem.

Książkę na pewno polecam osobom będącym "w temacie". Jest warta przeczytania. Pozwala spojrzeć na niektóre aspekty szkoleniowe pod innym kątem. Przełamać schematy. Zachęca do poszukiwania rozwiązań i wyczulanie intuicji. Jednak dla osoby początkującej może wydać się chaotyczna i niepotrzebnie namieszać.

Rada? Czytać z ciekawością ale i dystansem.

Spis treści:

Część I wewnętrzna wiedza
1. TAO
2. Jin i jang
3. Wu-wei
4. Jak bez wysiłku podejmować wysiłki.
5. Od zapomnienia do wewnętrznej mądrości.
6. Pusty umysł - pełna intuicja.
7. Intuicja działa w obydwie strony

Część II Codzienne życie
8. Odkryj naturę swojego psa
9. Pierwsze dni
10. Dieta zgodna z tao
11. Dobre zdrowie - naturalnie!
12. Nie da się czerpać wody widelcem.
13. W razie wypadku.

Część III Efektywna nauka
14. Dzban jest użyteczny, bo w środku pusty.
15. Szkolenie bez słów.
16. Nagroda: kojarzenie przyjemności z pożądanym zachowaniem.
17. Szkolenie bez słów i pozytywne "nie".
18. Zanim wymierzysz psu karę, przeczytaj ten rozdział.

Część IV Praktyczne ćwiczenia
19. Pięć etapów pracy nad wychowaniem szczeniaka
20. 9 par ćwiczeń

Część V Dobra zabawa
21. W co bawią się szczenięta?
22. Psie spotkania.
23. Oko w oko: dzieci i psy.
24. Oko w oko: zapoznawanie szczeniąt z innymi psami, kotami i końmi.
25. Pies sam w domu: w samotności nie znaczy samotnie.

Wybrane cytaty:

Podtrzymywanie życia, kształtowanie rzeczy bez żądzy ich posiadania, służba bez oczekiwania nagrody, przewodzenie bez chęci dominowania, wszystko to wielkie cnoty tej samej natury i jej najwspanialszych stworzeń.

Szczenięta jin są delikatne. Mają umiarkowany temperament i łagodne usposobienie. Są aktywne, ale nie rozgorączkowane. Z natury bywają powściągliwe i wrażliwe. Lubią obserwować i spokojnie siedzą nam na kolanach, przy nodze, albo na kanapie. Nie potrzebują do szczęścia ciągłej stymulaji. Stonowane i zachowujące dystans do otoczenia szczenięta jin, sprawiają wrażenie nieśmiałych, wystraszonych i pełnych rezerwy. Choć są ciekawe świata, ich odkrywcze wyprawy ograniczają się do znanego terytorium.

Termin wu-wei określa działania podejmowane bez użycia siły, nacisku czy stresu. Wu-wei nie wymaga. Wu-wei pozwala. Działa zgodnie z naturą szczenięcia, a nie wbrew niej.

Dwa błędne założenia niweczą wszystkie nasze wysiłki zmierzające do bezstresowego wychowania młodego psa: że możemy kontrolować zachowanie szczenięcia i że proces uczenia się, jest procesem jednokierunkowym, to znaczy my uczymy, a nasz pies się uczy.

Szczenięta ludzi i rzeczy poznają TYLKO w interakcji.

Szczenięta każą nam więcej słyszeć i więcej dostrzegać. Zaczynamy zwracać uwagę na podniesione ucho, najeżoną sierść, sposób siedzenia i podkulony ogon.

Mając niewiele, możesz osiągnąć bardzo wiele.
Mając bardzo wiele, tylko się w tym wszystkim pogubisz.

Niektóre psy uczą się szybko, inne wolniej. Wszystkie jednak, bez względu na zdolności, potrzebują tego samego: muszą wiedzieć, kiedy postępują właściwie.

Szczenięta przypominają nam, że musimy być ciągle świadomi i uważni: kiedy zmywamy naczynia, jemy banany, wyjmujemy listy ze skrzynki i gramy w piłkę. Dla małych psów nic nie jest oczywiste. Jeśli choć na chwilę się zapomnimy, placki z jabłkami, które studzą się na stole w kuchni, mogą nagle zniknąć i nigdy już się nie odnaleźć.1 komentarz:

  1. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

    Giaonhan247 chuyên dịch vụ mua đồng hồ amazon vận chuyển ship hàng từ mỹ về việt nam giá rẻ uy tín cùng với kinh nghiệm mua hàng trên amazon hay dịch vụ gửi hàng đi mỹ giá rẻ của dịch vụ mua hàng trên ebay ship về VN.

    OdpowiedzUsuń