środa, 14 grudnia 2016

Czemu pies sąsiada od wczoraj nie szczeka czyli 101 pytań o psy. Dorota KozińskaWydawnictwo: Multico
Rok: 2010
Okładka: twarda
Stron: 96
Wymiary: 150 x 180 mm

Drogi czytelniku,

o psach napisano już wszystko. Nawet więcej niż wszystko, a ponadto każdy zrobił to po swojemu. Tym lepiej dla mnie: mogę przedstawić własny pogląd na zwierzę, które uchodzi za najlepszego z naszych przyjaciół. Przede wszystkim chciałabym podkreślić, czym pies z pewnością nie jest. Otóż nie jest idealnym prezentem urodzinowym dla trzylatka, najtańszym i najskuteczniejszym ochroniarzem mienia przed włamaniem i kradzieżą ani tym bardziej żywym wskaźnikiem statusu majątkowego właściciela. Nie jest też owłosionym czworonożnym człowiekiem z kłapciastymi uszami.


Spis treści:  • Część I Niejednemu psu Burek
  • Część II Kurs psiego dla początkujących
  • Część III Pies w dom, Bóg w dom
  • Część IV O psiakość!
  • Część V Na psa urok, a co potem?

Wybrane cytaty


Z grubsza obowiązują dwie zasady: im wyżej ogon, tym pies pewniejszy siebie, im szybsze ruchy, tym gorętsze emocje.


Psie podniebienie jest mniej wyrafinowane niż nasze, odbiera jednak podobne wrażenia zmysłowe, czyli smak słony (nic specjalnego), słodki (może być), gorzki (fuj) i kwaśny (ohyda). Najważniejsze  u psa są receptory umami (pycha!), odpowiedzialne za wykrywanie kwasu glutaminowego, składnika większości białek. Człowiek ten smak kojarzy przede wszystkim z sosem sojowym, chińskimi zupkami i śmierdzącym serem.


Jak często wyprowadzać szczeniaka na spacer? Z początku dwa razy częściej niż dasz radę i zupełnie nie wtedy, kiedy będziesz miał ku temu okazję.


Jeśli nazwiesz szczeniaka Kostka, w życiu się nie nauczy polecenia "zostań". Nie zapominaj, że psa trzeba czasem przywołać w miejscach publicznych- z tego powodu odradzam imiona w rodzaju Dupek albo Pipa.


Podobno kłamstwo ma krótkie nogi-czasem ma także długi ogon i kłapciaste uszy.


Odrażający proceder zabijania psów na sadło, które leczy ponoć wszystko-od przeziębienia po świńską grypę-wciąż pokutuje w naszym kraju.


Karm psa zawsze o tej samej porze. Nie musisz nastawiać czasomierza z alarmem: moi podopieczni domagają się strawy z dokładnością zegara atomowo-cezowego w Brunszwiku.


Nie argumentuj, że wilki nie myją zębów. To nie trzeba było ich udamawiać i karmić miękkimi papkami-nie miałyby teraz kłopotów z kamieniem.


Problem przetrwałych zębów mlecznych dotyczy przede wszystkim psów miniaturowych. Albo są do tego usposobione genetycznie, albo "pomógł" im człowiek, litując się nad biedną kruszyną i karmiąc ją do pierwszego roku życia mięciutkimi pasztecikami z puszki.


Pytanie sto pierwsze:

Dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka?

Bo kocha cię miłością bezgraniczną. Uwielbia głupie dowcipy swojego pana, nie zrobi awantury, kiedy pani wróci do domu spóźniona-przeciwnie, ucieszy się na jej widok. Nigdy się na ciebie nie obrazi, nie skrytykuje twoich poczynań i nie będzie zazdrosny o inne psy w twoim życiu. Zawsze cię wysłucha i nie będzie ci prawił morałów. Jest oszczędny i woli kawałek nadpsutej wołowiny z kością niż homara w sosie kokosowym. Potrafi się odwdzięczyć.
1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy post :) szczególnie ostatni werset genialny :*

    Zapraszamy do Siebie :)

    OdpowiedzUsuń