Dom tymczasowy to miejsce, w którym psy po przejściach (z interwencji czy schroniska) nabywają ogłady, wracają do zdrowia i uczą się życia z człowiekiem. Domem tymczasowym może być osoba prywatna, lub jak w moim przypadku - hotel dla psów.
To dobre rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się nad poszerzeniem rodziny o psiego domownika, ale nie do końca wiedzą czy sobie poradzą z nim, jako zobowiązaniem na długie lata. Zwykle psy przebywają pod opieką tymczasowego opiekuna do kilku miesięcy, zdarza się jednak, że trwa to rok lub więcej. Najczęściej dom taki funkcjonuje na zasadzie wolontariatu poprzez stałą współpracę z wybraną fundacją (a jest w czym wybierać, wystarczy przeszukać internet), która opłaca karmę, opiekę weterynaryjna lub zabiegi pielęgnacyjne.
Najważniejszą a jednocześnie najtrudniejszą rolą opiekuna, jest przygotowanie psa do życia w świecie ludzi - oswojenie jego lęków, przepracowanie problemów, nauka umiejętności od zupełnych podstaw jak np. chodzenie na smyczy, jazda samochodem, załatwianie się na spacerze, po te trudniejsze ale wciąż niezbędne - spokojne znoszenie czesania, dotyku, czekania na posiłek czy noszenie kagańca lub odpuszczanie interesujących znalezisk spacerowych w postaci spleśniałego chleba, uczynnie rzuconego przez sąsiadkę z trzeciego piętra.
Niewątpliwą zaletą adopcji psa z domu tymczasowego, jest dobra znajomość jego słabych i mocnych stron, przez osobę, która tymczasowo się nim zajmuje, dzięki czemu ryzyko powrotu psa z adopcji jest mniejsze - konkretny pies szuka konkretnego domu.
Na przestrzeni ostatnich lat przewinęło się przez moje skromne progi, całkiem sporo psów, większość (choć nie wszystkie) tzw. psów problemowych, a przygoda z przywracaniem szans na znalezienie psom domu, trwa nadal. Obecnie współpracuję z Fundacją Hovawarty oraz Kundel Bury. Poniżej można znaleźć galerię psów, którym wspólnie szukamy domów, jak i tych, które szczęśliwie już je znalazły.
Być może któryś z pyszczków przykuje Twój wzrok. Być może znasz kogoś, kto pasował by do opisu potencjalnego przyszłego domu - takiego już na zawsze. Udostępnij, podeślij lub dowiedz się więcej - wystarczy napisać.
AKTUALNIE DO ADOPCJI:
Imię: Ciapek
Wiek: ok. 4 lat
Waga: 10 kg
Stosunek do innych psów: pozytywny
Stosunek do kotów: pozytywny
Charakter: jak imię wskazuje, nie jest mistrzem zręczności, ani nieustraszonym poszukiwaczem przygód, ot płochliwy domator. Lubi towarzystwo człowieka, ciepły kocyk i drapanie za uchem. Spacery są fajne, ale nie dłuższe niż to konieczne, przynajmniej zimą, kiedy zdecydowanie ciekawszym zajęciem jest grzanie tyłeczka.
Umiejętności: samodzielne zostawanie w domu, klatka kennelowa, chodzenie na smyczy, przywołanie, jazda samochodem
Trudności: wokalizacja podczas długiej nieobecności człowieka
Dla kogo? Dla osób lubiących przebywać w domu, o średniej lub małej aktywności i spokojnym trybie życia, z innymi zwierzętami lub bez.
Imię: Koleś
Waga: 15 kg Wiek: ok. 4 lat
Stosunek do innych psów i kotów: pozytywny
Charakter: inteligentny, wykazuje dużą obronę zasobów w stosunku do psów zarówno w przypadku jedzenia, zabawki, jak i miejsca. Do obcych nieufny, mimo wszystko ma pogodne usposobienie i szuka kontaktu z człowiekiem. Koleś ma sprawne tylko 3 łapy - prawa, widoczna na zdjęciu jest pozbawiona czucia, prawdopodobnie w wyniku wypadku drogowego zostały uszkodzone jej nerwy. Nie wyklucza to jednak (ani nie utrudnia) długich spacerów, lubi aktywność fizyczną i umysłową, oraz bardzo jej potrzebuje.
Umiejętności: samodzielne zostawanie w domu, klatka kennelowa, chodzenie na smyczy, przywołanie, jazda samochodem
Trudności: obrona zasobów, łapczywe jedzenie
Dla kogo? Dla osób doświadczonych, aktywnych, świadomych, że Koleś jest psem wymagającym codziennej pracy i jasnych zasad, gotowych do dalszej współpracy z behawiorystą.
Imię: Rudy
Wiek: 2 lata Waga: 25 kg
Stosunek do innych psów: pozytywny
Stosunek do kotów: nieokreślony
Charakter: ciekawski, nastawiony na człowieka, pracę z nim i jego obecność, lubi zabawę i długie spacery, ze względu na młody wiek ma potrzebę gryzienia (przedmiotów, nie ludzi), dlatego ważne, aby ją zaspokajać gryzakami lub szarpaniem, czy też aktywnym zdobywaniem pokarmu (mata węchowa, kartonowe pudełka itd.). Ma predyspozycje do pracy węchowej.
Umiejętności: klatka kenelowa, zachowanie czystości, jazda samochodem, chodzenie na smyczy, czekanie na posiłek
Trudności: skakanie na ludzi, szczekanie w ekscytacji
Dla kogo? Dla osób aktywnych (to młody pies o dobrej kondycji i sile), cierpliwych, posiadających już psa lub nie. Doświadczenie z psami wskazane ale niekonieczne, jeśli przyszli opiekunowie będą konsekwentni.
Imię: Max
Wiek: 8 lat Waga: 8 kg
Stosunek do innych psów i kotów: pozytywny
Charakter: ze względu na brak prawego oka i postępującą jaskrę w oku lewym, Max widzi słabo. Dlatego ważna jest przestrzeń w domu, aby nie wpadał na przedmioty a także jasna komunikacja, aby wiedział, kiedy spodziewać się dotyku. Jest psem po przejściach, dlatego przede wszystkim potrzebuje miękkiego i ciepłego miejsca do spania a także spokoju. Ma świetny węch i bardzo dobry słuch, dlatego nadal uczy się nowych komend, inteligentny i uparty.
Umiejętności: klatka kenelowa, zachowanie czystości, jazda samochodem, chodzenie na smyczy, przywołanie, akceptuje już dotyk, podnoszenie i czynności pielęgnacyjne
Trudności: w razie zagrożenia może użyć zębów
Dla kogo? Dla osób mało aktywnych, lubiących przebywać w domu. Max nie wymaga długich spacerów, ważne by były regularne i w bezpiecznym otoczeniu, ze względu na jego słabe widzenie. Potrzebuje opiekuna, który zapewni mu obecność, ale uszanuje jego granice - głaskanie i dotyk są wskazane, ale bez natarczywości. Nie odnajdzie się w domu z małymi dziećmi.
ADOPTOWANE:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz