środa, 29 stycznia 2014

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy zwierzętom

Kurs przeznaczony jest dla osób posiadających psa lub kota, bądź osób pracujących z nimi na co dzień: właścicieli, hodowców, petsitterów, dogwalkerów, trenerów, służb mundurowych, dogoterapeutów, behawiorystów, wolontariuszy, inspektorów organizacji prozwierzęcych, jak i również dla tych, którzy pragną poszerzać swoją wiedzę dotyczącą prawidłowej i odpowiedzialnej opieki nad czworonogiem. 

Organizatorzy: Grzeczni Podopieczni Zagadnienia poruszane podczas szkolenia:
 1. Prawne aspekty udzielania pierwszej pomocy zwierzętom 
 2. Apteczka pierwszej pomocy
 3. Zasady nakładania opatrunków
 4. Podstawy anatomii i fizjologii psa i kota
 5. Prawidłowe parametry życiowe i ich kontrola
 6. Zachowania sygnalizujące stan zdrowotny i emocjonalny zwierzęcia
 7. Zachowanie na miejscu zdarzenia
 8. Bezpieczeństwo człowieka udzielającego pomocy rannemu psu lub kotu
 9. Pierwsza pomoc w nagłych przypadkach:
 • wypadek drogowy
 • zatrzymanie oddechu i akcji serca
 • krwotoki i zranienia
 • podtopienie/porażenie prądem
 • pogryzienie/postrzelenie
 • ukąszenie/użądlenie/zatrucie/zadławienie/udar cieplny
 • oparzenie/odmrożenie
 • złamanie/ciało obce/paraliż/padaczka
 • skręt żołądka
 • szok
 • krwawienie z nosa/wymioty/biegunka/gorączka
 • komplikacje przy porodzie

Czas trwania kursu wynosi 8 godzin (zegarowych), wraz z przerwami. 
Naprzemienność ćwiczeń praktycznych i wykładów teoretycznych wraz z przykładami zdjęć i filmów zapewnia sprawne przyswojenie nowo nabytej wiedzy.
Podczas przerw organizatorzy zapewniają ciepłe napoje jak i słodki poczęstunek.

Koszt za udział pojedynczej osoby bez psa to 200 zł. 

W przypadku prowadzeni zajęć dla grup zorganizowanych w ich miejscu zamieszkania, zwłaszcza członków stowarzyszeń, fundacji i organizacji pro zwierzęcych, koszt ustalany jest indywidualnie.


Zgłoszenia odbywają się drogą mailową na adres podopieczni@gmail.com

Gwarancją miejsca jest wpłata zaliczki (w przypadku rezygnacji uczestnika-bezzwrotnej) w wysokości 100 zł. Liczba miejsc jest ograniczona-stawiamy na indywidualne podejście do kursantów.


Sprzęt
Uczestnicy ćwiczą resuscytację na profesjonalnym fantomie. Dzięki wielkości odpowiadającej wymiarom przeciętnego psa, fantom wydaje się realnym czworonogiem, przez co kursanci będą mogli w przyszłości lepiej sobie poradzić z zaistniałą sytuacją udzielania pomocy.
Fantom pozwala na wykonanie sztucznego oddychania, masażu serca a także sprawdzenie tętna.
Oprócz ćwiczeń z bandażowania i prawidłowego nakładania materiałów opatrunkowych, na zajęciach uczymy również, jak poradzić sobie w przypadku, gdy pod ręką zabraknie nam apteczki.


Dodatkowo uczestnicy ćwiczą zakładanie opatrunków i bandażowanie na specjalnych, psich manekinach.Ponadto każdy uczestnik otrzymuje skrypt szkoleniowy i dyplom potwierdzający udział w szkoleniu. 


Istnieje możliwość przeprowadzenia szkolenia dla grup zorganizowanych (min. 10 osób), po uprzednim ustaleniu terminu i przygotowaniu miejsca spotkania.

Prowadząca

Ewa Pawlikowska

mgr zoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, petsitter i szkoleniowiec. Swoją wiedzę
weryfikuje na co dzień trenując psy i opiekując się nimi podczas nieobecności właścicieli. Właścicielka firmy Grzeczni Podopieczni. W życiu towarzyszy jej wdzięczna mieszanka owczarka australijskiego i hovawarta, Emka oraz starszawa już kotka. Pasję do ratownictwa oraz doświadczenie w prowadzeniu i organizowaniu zajęć i kursów, zyskała dzięki prawie piętnastoletniej działalności w ZHR.

Każde szkolenie kończymy wspólnym, pamiątkowym zdjęciem. Pełną galerię kursów, które odbyły się do tej pory możecie obejrzeć TUTAJ.

Jeśli wciąż się zastanawiasz, czy warto...
Nie dopuszczamy do siebie myśli, że to nasz pies czy kot, może się stać ofiarą wypadku, z pozoru zresztą niewinnego. Jedynym łącznikiem pomiędzy rannym lub chorym zwierzęciem a profesjonalną pomocą personelu weterynaryjnego jest właściciel. To on swoją reakcją może doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wiele kosztownych zabiegów można uniknąć przez odpowiednie postępowanie, a dzięki właściwej reakcji uratować poszkodowanego pupila. Nasze tempo życia jest co raz szybsze, co odbija się niestety i na zwierzętach. Nie potrafimy zwracać uwagi na łatwo zauważalne symptomy, a co dopiero odpowiednio się zachować, gdy nasz pies połknie ostry lub trujący przedmiot. Uczucia wywołane widokiem potrąconego psa, są nie do opisania. Najczęściej czas i niewiedza wygrywają...Mimo tego, o dobre przygotowanie wciąż jest niełatwo. I dlatego powstał zamysł tego kursu. Chcemy wyjść naprzeciw wszystkim tym, którzy chcą wiedzieć i się rozwijać, a tym samym być odpowiedzialnymi i świadomymi właścicielami swoich czworonogów. 

Jeśli chcesz spać spokojnie dzięki świadomości, że w sytuacji krytycznej będziesz wiedzieć, jak uratować swojego czworonoga, nie zwlekaj i zapisz się na kurs.

8 komentarzy:

 1. Świetna sprawa taki kurs, na pewno bardzo przydatny :). Szkoda,że tak daleko bo chętnie bym się wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też byłam na takim kursie pierwszej pomocy dla psiaków. Świetna sprawa!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry pomysł z tymi szkoleniami. Ja wiele nauczyłam się z tego typu artykułów: http://www.mojpies.com/warsztaty/jak-udzielic-pomocy-psu-po-wypadku Każdy człowiek powinien mieć taką wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze powiedziawszy, nie miałam pojęcia, że organizuje się szkolenia z pierwszej pomocy dla zwierząt. Na pewno bardzo przydatny dla właścicieli zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
 5. I na takie szkolenie też muszę się wybrać, bo to ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie szkolenia są równie ważne, jak te z pierwszej pomocy dla ludzi. Warto je mieć i wcielać w życie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

  OdpowiedzUsuń