piątek, 31 stycznia 2014

101 psich sztuczek. Kyra Sundance101 psich sztuczek jest w całości o pracy zespołowej. Kyra i Chalcy stosują jedynie techniki oparte na wzmocnieniu pozytywnym aby trening był raczej wesołą zabawą niż przykrym obowiązkiem. Sztuczki opierają się na rozwijaniu różnych naturalnych, fizycznych i psychicznych zdolności psa, a ich nauka umacnia zaufanie i przyjaźń między właścicielem i jego towarzyszem-psem.


Niezależnie od tego, czy twój pies jest młodym i pełnym wigoru czy też starszym i statecznym już domownikiem- możesz zacząć uczyć go trików zawartych w tej książce. Oprócz słownych opisów, jak krok po kroku zachęcić zwierzę do zachowania się w odpowiedni sposób, jest mnóstwo zdjęć każdego z etapów nauki poszczególnej sztuczki.
Choć prawdopodobnie nie wszystkie pomysły przypadną czytelnikowi do gustu, z racji możliwości ich wykonania (toczenie beczki czy tor agility w przypadku, gdy nasz pies ma problemy zdrowotne) to zdecydowana większość zwiastuje świetną zabawę z psem. Pies będzie szczęśliwy mogąc ucieszyć właściciela, a właściciel szczęśliwy, że ma takiego mądrego psa. A wszystko dzięki odrobinie chęci i cierpliwości!

Wydawnictwo: MUZA

Rok: 2012
Format: 175x235
Stron: 208
Oprawa: miękka

Książka jest podzielona na działy tematyczne, które obejmują poszczególne sztuczki:

 • Podstawy (m. in. siad, waruj, zostań, do mnie)
 • Znane i lubiane ( m.in podaj łapę, aport, trzymaj, puść-daj, balansowanie, poproś, daj głos, turlaj się )
 • Czas na obowiązki (m. in. przynieś kapcie, przynieś smycz, zmów modlitwę, noś torbę, zawiń się w koc)
 • Zabawny pies ( m. in trąbka, a kuku, psie pompki, wstydź się, pies kuleje)
 • Nowoczesne udogodnienia (m. in zgaś światło, otwieranie/zamykanie drzwi, zadzwoń, przynieś chusteczkę, pchanie wózka z zakupami, przyniesienie piwa z lodówki)
 • Rozegrajmy mecz ( piłka nożna, rugby, koszykówka, zabawa w chowanego, hokej, 3-2-1-start)
 • Skakanie i łapanie ( skok przez poprzeczkę, przez kolano, plecy, ręce, przewroty, skakanka)
 • Skoki przez przeszkodę (m. in. przez obręcz, ramiona, pod obręczą, przez toczącą się obręcz)
 • Tor przeszkód ( tunel, czołgaj się, do celu, huśtawka, drabina, turlanie beczki)
 • Ten pies umie tańczyć! ( chodzenie przy nodze do przodu i tyłu, cofanie, obroty, ukłon, do nogi, do boku, slalom między nogami, ósemka, skakanie z radości, krok rewiowy)
 • Pies myślący po ludzku ( mój pies umie liczyć, rozróżnianie nazw przedmiotów, aport wskazanego przedmiotu, wybierz kartę z talii, odmawianie pokarmu, podążanie za zapachem)
 • Pokochaj mojego psa ( pocałunki, łapy na ramię, połóż głowę, wstydź się, pa pa
Sztuczki podzielone według stopnia trudności jak i rodzaju aktywności.

Wybrane cytaty:

Nie oczekiwałam, że mój pies stanie się maszyną do wykonywania poleceń, sama nie jestem automatem. Próbujemy, uczymy się, odnosimy porażki i sukcesy. Pracujemy razem i w nieskończoność dajemy sobie następną szansę. Wciąż zdarza nam się wejść w slalom z niewłaściwej strony, ale nigdy nie rezygnujemy z okazji aby spróbować wykonać to jeszcze raz poprawnie. Niezależnie od tego czy pies jest młody czy stary, wysportowany czy leniwy, bystry czy głupi, to jest to twój pies i tylko ty możesz ocenić jego sukcesy.

Nauka psich sztuczek stwarza też możliwość lepszego zrozumienia sposobu myślenia twojego psa, a jemu lepszego zrozumienia twoich wskazówek. Zaufanie i chęć współpracy rozwinięte podczas nauki pozostaną na zawsze.

Nauka to proces ciągły i fakt, że twój pies opanował jakąś sztuczkę, nie oznacza, że można przestać ją ćwiczyć.

Uczenie sztuczek obejmuje trzy elementy: pierwszy stanowi komenda: polecenie słowne lub znak optyczny, sygnalizująca psu pożądane zachowanie. Drugim elementem jest odpowiednie zachowanie psa a trzecim nagroda. Nie próbujcie przekupić psa, dając mu nagrodę, zanim zacznie się zachowywać w pożądany sposób, ani nie oczekujcie, że zacznie się tak zachowywać bez polecenia.

Trenowanie nowych sztuczek męczy twojego psa psychicznie. Staraj się by był stale wesoły i kończ trening, gdy jeszcze nie ma dosyć. Zawsze kończ prawidłowo wykonanym ćwiczeniem, nawet gdybyś miał cofnąć się do łatwiejszego etapu, aby to osiągnąć.

Powtarzanie znanych komend na rozgrzewkę przygotowuje psa do pracy nad nowymi.

Psy potrzebują zajęcia, chcą się czuć potrzebne i lubią zapracować na pochwałę oraz poczucie spełnionego obowiązku.

Ucząc kolejnych sztuczek, wcielaj się w rolę trenera. Wnieś w nie energię i motywację w takim stopniu co dyscyplinę i autorytet. Gry i zabawy powinny być nagrodą samą w sobie, a pies będzie musiał stosować się do ich reguł, aby uzyskać nagrodę.

Tak samo jak u ludzi, wysiłek umysłowy zwiększa możliwości mózgu. Im więcej zadań wymagających  logicznego myślenia, pojmowania i zdolności kojarzenia stawiasz przed psem, tym szybciej będzie on pojmował nowe pomysły.2 komentarze: