piątek, 10 maja 2013

Z miłości do psa - Patricia McConnell


Książka napisana w sposób dokładny i rzetelny a zarazem przystępny i humorystyczny. Autorka skupia się na poszczególnych stanach emocjonalnych, szukając ich podłoża zarówno w biologii mózgu, genetyce, jak i doświadczeniach nabytych za młodu. Choć pełna licznych badań i doniesień ze świata nauki, to niepozbawiona opisów sytuacji z życia codziennego, jak i własnych przemyśleń.

Tytuł godny polecenia tym wszystkim, którzy swojego psa nie traktują jak człowieka, ale wiedzą, że jest czymś więcej niż tylko zwierzęciem a także tym, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat psiej psychiki, polepszyć relacje ze swoim psem albo po prostu zrozumieć, czym kieruje się pies zachowując się w taki a nie inny sposób. Nie brakuje zdjęć i ich opisów, które pomagają nauczyć się "rozczytywać" emocje, jakie kierują danym psem, kiedy odróżnić agresję wywołaną lękiem, a kiedy chęcią zaczepki.

W książce można znaleźć wiele ciekawych wskazówek i porad na rozwiązanie tych prostych, jak i trudniejszych kłopotów oraz jak rozpoznać, kiedy warto udać się do specjalisty, zanim będzie za późno.

Spis treści:
-Emocje
-Wyrażanie emocji
-Emocje i mózg
-Strach ma wiele twarzy
-Pawłow w pigułce
-Złość
-Szczęście
-Love Story
-Czy myślimy o tym samym
-Dodatek: nauka pozostawania w miejscu jako sposób na panowanie nad emocjami

Wybrane cytaty:

"Gdyby wszyscy ludzie potrafili rozpoznawać sygnały zagrożenia każdego rokumożna by uniknąć setek tysięcy pogryzień."

"Jak można dotykać się łapami, nie obwąchawszy się wcześniej?"

"Mimika musi być zawsze rozpatrywana w połączeniu z sygnałami dawanymi całym ciałem."

"W czasie zabawy psy potrafią się pobudzić tak mocno, że emocje wymykają się spod kontroli, jak to bywa u kibiców na meczach piłkarskich, obserwuj boisko, by w porę zapobiec bójce."

"Środowisko sterylne, to środowisko pozbawione bodźców, a brak bodźców to dla rozwijających się szczeniąt najpewniejsza droga do późniejszych problemów."

"Trudno wymagać od miniaturowego pudelka, aby wiedział, jak reagować na nowofunlanda, jeśli wcześniej nigdy nie widział podobnego wielkością i wyglądem psa a obracał się wyłącznie w towarzystwie innych pudli."

"Nie to jest najważniejsze czy szczeniak rośnie w domu czy stodole ale to jak wiele czasu mu poświęcasz. Można odchować dzikusa w salonie i superpsa w stodole-wszystko zależy od tego, ile będziesz się nim zajmował."

Nie mogąc porozumieć się z nami za pomocą mowy, psy uważnie obserwują nasze ruchy i postawy, by w ten sposób dowiedzieć się czego od nich chcemy. Ludzie zaś nie zawracają na to większej uwagi toteż psy są ustawicznie narażone na rozmaite nieporozumienia."

"Znacznie więcej połączeń przebiega od jądra migdałowatego do kory mózgowej niż w przeciwnym kierunku. Oznacza to, że emocje w większym stopniu mogą wpływać na procesy podejmowania decyzji, niż intelekt na emocje."

"Dobroć uznawana jest za cechę właściwą ludziom, podczas gdy potrafimy być najokrutniejszym gatunkiem na świecie."

"Lepiej zapamiętujemy złe wydarzenia niż dobre, a to dlatego, że zapomnienie o czymś złym może mieć fatalne konsekwencje (och, dopiero teraz mi się przypomniało...poprzednio, gdy chciałem się pobawić z niedźwiedziem, nie skończyło się to dobrze!)."Brak komentarzy:

Prześlij komentarz