niedziela, 6 stycznia 2019

Pies sam w domu. Zapobieganie lękowi separacyjnemu u dorosłych psów i szczeniąt. Kate Mallatratt

Niniejsza książka zawiera zestaw porad podpowiadających, jak nauczyć psa odprężać się i zajmować się sobą w przyjemny i pozbawiony lęku sposób, podczas waszej nieobecności.Wydawnictwo: Vesper
Format: 205 x 205 mm
Stron: 96
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2018

Autorka jako członek założyciel International Canine Bahaviourists, nie raz borykała się z problemem lęku separacyjnego podczas swojej pracy jako behawiorysta. Widząc, jak często właściciele psów zgłaszają się po pomoc z tego powodu, postanowiła napisać książkę. Książkę, która niekoniecznie znajdzie zastosowanie w przypadkach zaawansowanych kłopotów z zostawaniem psa samemu. Z pewnością jednak, będzie ona poradnikiem dla tych, którzy planują powiększyć grono domowników o czworonożnego towarzysza, lub dla świeżo upieczonych właścicieli.

Frustracja odczuwana po każdym powrocie do domu na widok zniszczonych mebli, ścian i drzwi bywa nie do zniesienia, a brak wiedzy, dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec, jeszcze tę frustrację pogłębia.

Prócz zawartych w książce metod ułatwiających psu naukę zostawania samemu, znajdziemy także przykładowe arkusze ocen tego, czy nasz pies radzi sobie z samotnością, bądź jakie postępy poczynił, od czasu wprowadzenia treningów.

Choć dla fachowców i doświadczonych opiekunów, zawarte w niej porady raczej nie będą wielkim odkryciem, to dla początkujących właścicieli, z pewnością okażą się wartościowe.

Spis treści:


Przedmowa
1. Czym jest lęk separacyjny?
2. Emocje
 • Rodzaje emocji
 • Analizowanie emocji i sposobów, w jakie mogą się objawiać
 • Wpływanie na emocje psa, kiedy wychodzimy
 • Stworzenie solidnych podstaw
 • Wywoływanie oczekiwania

3. Zachęcanie do samodzielności
 • Szkolenie podczas posiłków: nakarm i wyjdź!
 • Jedzenie to przyjemnośćSkładniki jedzenia
 • Kapryszenie przy jedzeniu
 • Ogryzanie surowych kości, zapewnienie bezpieczeństwa
 • Nauka relaksu na legowisku
 • Zachęcanie do samodzielności
4. Przygotowanie otoczenia
5. Program ułatwiający psu przebywanie w samotności.
6. Ocena i arkusze
Dodatek
Obsada
Skorowidz

Wybrane cytaty:


Lęk separacyjny jest trudny dla psa, ponieważ uczucie obezwładniającego strachu lub rozpaczy jest bardzo realne.

Na ogół właściciele czekają zbyt długo, zanim zaczną szukać pomocy. Zdarza się, że psy długo cierpią, zanim ich właściciele dostrzegą problem, i zwykle dzieje się to dopiero wtedy, gdy ich pies wyrządza sobie krzywdę fizyczną, burzy spokój szczekaniem albo niszczy meble lub sprzęty w domu.

Posłuszny pies niekoniecznie jest stabilny emocjonalnie, dlatego właściciele powinni kłaść większy nacisk na nauczenie swojego psa w pierwszych miesiącach jego życia ważnych umiejętności emocjonalnych, takich jak zadowolenie z przebywania we własnym towarzystwie.

Szczeniaka, który wszędzie chodzi za swoim właścicielem, bo sam nie umie się niczym zająć, nie łączy zdrowa relacja z właścicielem.

Nic lepiej nie wzbogaca duszy psa, jak porządne ogryzanie surowej kości ze szpikiem.

Chwile, gdy wszyscy jesteśmy w domu ale osobno, to podstawowa umiejętność, którą pupil musi opanować, aby dobrze się czuć podczas naszej nieobecności.

Jeśli czynnik odprężający (radio, tv, wypełniona smakołykami zabawka) pojawia się tylko wtedy, gdy wychodzimy z domu, pies szybko staje się na niego wrażliwy.

Nie określaj z góry czasu potrzebnego na naukę, potrwa tyle, ile musi.

Jak wykazały badania w schronisku dla psów, zwierzęta poddane działaniu olejków eterycznych z lawendy i rumianku potrafiły sie odprężyć i mniej szczekały (G. L. Wells 2004. The Influence of Olfactory Stimulation on the Behaviour of Dogs Housed in a Recue Shelter).1 komentarz:

 1. Istotne informacje - zwłaszcza dla psiarzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę :)

  OdpowiedzUsuń