wtorek, 11 marca 2014

Psie przykazania. Kendal ShepherdKsiążka ta przeznaczona jest dla wszystkich, ale dedykowana jest Lindenowi oraz wszystkim dzieciom, które ugryzł pies, i tym, które będą narażone na pogryzienia tak długo, aż nasza wiedza na temat psychiki psów nie dorówna naszej potrzebie ich towarzystwa.

Każde dziecko, które jest wystarczająco duże, by zrozumieć znaczenie słowa "proszę", jest w stanie pojąć koncepcję i zasady przestawione w tej książce, szczególnie jeśli będzie zachęcane do zastanawiania się nad własnymi przeżyciami i reakcjami w różnych sytuacjach, a następnie spróbuje wywnioskować,że psy mogą czuć się i reagować podobnie.

Książka napisana z myślą o najmłodszych. Proste zasady i trafne porównania połączone z pięknymi obrazkami trafią do każdego dziecka. Pod warunkiem, że podczas lektury obok będzie osoba dorosła, która na bieżąco będzie omawiać zawarte w książce treści i która będzie zachęcać do głośnych przemyśleń. Obowiązkowa lektura dla rodziców, którzy mają już dzieci a chcieliby powiększyć rodzinę o psa, lub na odwrót :) 
Dzieci uczą się przez przykład. Żeby uczyć zasad wyszczególnionych przez autorkę, najpierw samemu trzeba się z nimi zapoznać. 
Bardzo przydatnym elementem jest ilustracja "drabiny agresji" na końcu książeczki, która uświadamia do czego może prowadzić drażnienie lub niepokojenie psa. 

Tytuł oryginału: The Canine Commandments

Wydawca: Fundacja Psia Wachta
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 34
Oprawa: twarda
Wymiary: 20 x 20 cm


Spis treści:

 • Złość nie sprawi, że będzie z ciebie gość
 • Każdy pies może ugryźć, jeśli poczuje się zagrożony
 • Nigdy nie bij i nie kop psa
 • Nie dotykaj psa, którego nie znasz
 • Nie drażnij ani nie ekscytuj psa
 • Pies nie wie, że jet niegrzeczny
 • Psy powtarzają te zachowania, które sprawiają im frajdę
 • Najpierw naucz psa, co ma robić, a potem spraw, by chciał to robić
 • Nigdy nie odbieraj niczego psu
 • Kiedy psy "źle" się zachowują, potrzebują większej pomocy a nie więcej kar
 • Przyzwyczajaj psa do swojego stylu życia
 • Naucz psa mówić "proszę"
 • Drabina agresji

Wybrane cytaty

Badania pokazują, że zdecydowana większość pogryzień do których dochodzi w domu, miała miejsce podczas interakcji zainicjowanych przez dziecko, co mocno wskazuje na to, że gdyby zachowanie dziecka było inne, pies w ogóle by nie ugryzł.

Psy, tak jak dzieci, potrzebują towarzystwa, uczucia, zrozumienia i konsekwencji w relacjach z nami, a nie agresywnie narzucanego przywództwa.

My kłócimy się i walczymy, używając głosu, słów i rąk. Psy mają do tego tylko zęby.

My, bez denerwowania się czy złoszczenia, możemy powiedzieć do innych ludzi: "Przestań, nie lubię tego", i zazwyczaj zostaniemy zrozumiani. Psy używają swoich ciał, by "mówić" do innych psów i do nas.

Jeśli nasze dłonie staną się źródłem nagród, a nie kar, wówczas pies będzie je witał z radością.

Jeśli pies nigdy wcześniej nie spotkał osoby, która wyglądałaby i pachniała tak jak ty, miała głos podobny do twojego, albo jeśli ma nieprzyjemne wspomnienia związane z osobą podobną do ciebie, nie będzie chciał, byś go dotykał.

Twoja mowa ciała zawsze musi zapowiadać psu dobre wieści, jeśli chcesz by pies ci ufał i na tobie polegał.

Aby prawidłowo szkolić psa, zawsze wcześniej zastanów się, co sprawia mu radość, a co uszczęśliwi ciebie. Daj mu coś, co on lubi, w zamian za zrobienie czegoś, na czym tobie zależy. Jeśli pies dostaje to, czego chce, w zamian za spełnianie naszych oczekiwań, to z przyjemnością będzie spełniać nasze życzenia. Celem każdego związku pomiędzy psem a człowiekiem jest to, byście oboje byli zadowoleni w tym samym czasie!

Zamiast od początku wyraźnie pokazać psu jakiego zachowania od niego oczekujemy, aż zrobi coś złego, i wtedy się na niego złościmy.

Psy podobnie jak my, nie lubią się kłócić z innymi. Tak, jak my próbujemy miłymi słowami uspokoić kogoś, kto jest smutny lub zdenerwowany, tak psy w tym samym celu używają różnych postaw swojego ciała.
2 komentarze:

 1. Ciekawa książka, na pewno trafi do dzieciaków :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że dzieciakom się spodoba :D

  Zapraszam do mnie ;)
  POZDRAWIAMY H&O

  OdpowiedzUsuń