sobota, 18 lipca 2020

Słuchając psa. Piotr Wojtków i Zofia Zaniewska-Wojtków


Zofia Zaniewska-Wojtków oraz Piotr Wojtków, profesjonalni trenerzy i behawioryści psów, krok po kroku pokazują, jak wyszkolić swojego czworonogiego przyjaciela i jak nawiązać z nim szczególną więź.


Wydawnictwo: Buchmann
Format: 160x235 mm
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2019

Książek o psach, szkoleniu, rasach, opiece nad nimi i ogólnych poradników jest dużo. Bardzo dużo. Na tyle, że współczuję przyszłym opiekunom, którzy muszą stanąć przed decyzją zakupu jakiejś wartościowej pozycji. Okładki wciąż wygrywają z treścią, a obrazki z ilością stron rzetelnej wiedzy. Tytuły są chwytliwe, autorzy przedstawiani jako specjaliści w swojej dziedzinie, a przyszły właściciel, chce po prostu dobrze przygotować się na przyjęcie psa. Nie jest to łatwe zadanie.

"Słuchając psa" to porcja przystępnych wskazówek i pomocna literatura dla początkujących. Dla tych, którzy są "nieskalani" teoriami o dominacji, byciu liderem i alfą w stadzie. Lub takich, którzy zrozumieli, że nie tędy droga, i czas obrać inny kierunek. 

Nie nazwałabym jej instrukcją obsługi psa, poradnikiem szkoleniowym ani podręcznikiem wychowania. To swoistego rodzaju wprowadzenie do pracy z psem, nawiązywania relacji i świadomego przyswajania treści związanych z opieką nad psem. Być może, gdyby każdy potencjalny opiekun zaczynał od "Słuchając psa", popyt na książki choćby Cesara Millana lub kładące nacisk na "tresurę" a nie współpracę z psem, zacząłby maleć.

Książka ta byłaby świetnym uzupełnieniem szczenięcych wyprawek dobrych hodowli, lub jedną z pierwszych, jakie powinien polecić trener zanim zdecydujemy się na zajęcia z podstaw posłuszeństwa czy tez psie przedszkole.

Sami trenerzy czy też behawioryści a także osoby zaawansowane w kynologicznej wiedzy, nie znajdą tu raczej nic odkrywczego. Tytuł ten jednak jest dobrym podsumowaniem tego, co powinni mieć w małym palcu.

Ponieważ dochód z zakupu książki wspiera korabiewickie psiaki, jest to dodatkowy argument, za tym aby dołączyć ją do swojej psiej biblioteczki.


SPIS TREŚCI

 • Psy i ludzie
 • Nastrój psa na dobry nastrój
 • Mamy szczeniaka w domu
 • Co każdy opiekun mieć powinien
 • Prosty przewodnik po komendach
 • Gry i zabawy
 • Najczęstsze problemy behawioralne
 • Rozprawiamy się z mitami
 • Dla kogo pies schroniskowy

WYBRANE CYTATY:


Jeśli widzimy, że pies zwalnia, wycofuje się, unika kontaktu, nie zmuszajmy go, pies zawsze musi mieć możliwość odejścia.

Machanie ogonem świadczy o pobudzeniu, może to sygnalizować zarówno nerwowość, strach, jak i radość.

Dobry opiekun musi zapewnić psu trzy podstawowe rzeczy: poczucie bezpieczeństwa, ustalenie zasad i ich przewidywalność oraz zaspokojenie potrzeb.

Stosowanie reguł sprawia, że świat staje się bezpieczniejszy dla nas, dla otoczenia i dla samego psa.

Trenujemy z psem nie po to, aby go bardziej kontrolować, ale po to, żeby mu dać więcej swobody oraz żeby był bezpieczny w naszym ludzkim świecie.

Podczas robienia sztuczek, pies skupia się na tym, czego od niego oczekujemy. Zaczyna rozumieć, jaka jest nasza mowa ciała, kiedy mu pomagamy a kiedy się denerwujemy. My też się wtedy uczymy, rozpoznajemy emocje naszego psa. Pokazujemy mu jak ma się zachować i jakie zachowanie przynosi sukces.

Agresywny pies nie jest zły, więc musimy przyjrzeć się i zrozumieć, dlaczego tak reaguje.

Każde zachowanie ma swoje podłoże i trzeba je oceniać na tle relacji z opiekunem, stanu zdrowotnego psa, jego charakteru i nabytych doświadczeń.

Małe rasy, jak yorki czy pinczery, które mają duże potrzeby eksplorowania, a nie są w prawidłowy sposób zaspokojone, często sikają w domu. Rozładowują w ten sposób napięcie i stres związane z brakiem ważnych dla nich aktywności.

Terapia zachowań jest długim procesem. W zdecydowanej większości udaje się zmienić psie zachowanie, jednak to opiekun musi pracować ze swoim psem oraz nawiązać z nim więź i wzajemne zrozumienie.1 komentarz:

 1. Bardzo interesująca książka. Myślę, że warto po nią sięgnąć mając psa.

  OdpowiedzUsuń