wtorek, 17 listopada 2015

Groźne rasy. Joanna i Paweł Zarzyńscy.Wydawnictwo: Egros
Rok: 2014
Oprawa: miękka
Wymiary: 140x200 mm
Stron: 44


Nie oceniaj książki po okładce. To pierwsza myśl, jaką mogę się podzielić po lekturze tej książki. Bo przecież sam tytuł i zdjęcie kojarzą się negatywnie. "Oho, kolejna publikacja, gdzie to psy wini się za bycie niebezpiecznymi, a nie ludzi". Na szczęście w tym przypadku, można się pozytywnie rozczarować. Autorzy zwracają uwagę na to, że to nie rasa a wychowanie decyduje o tym, czy pies będzie stanowić zagrożenie dla ludzi. Oraz, że nieważne jakiego psa przyjmiemy w nasze progi-zawsze będzie to decyzja naznaczona naszą odpowiedzialnością. Dlatego należy ją najpierw dobrze przemyśleć

Spis treści:
 • Wstęp
 • Regulacje prawne
 • Portrety ras
 • Prawda i mity
 • Bibliografia

Wybrane cytaty

Pochodzący z dobrego źródła, odpowiednio ułożony pies "bojowy" może być przecież znacznie mniej niebezpieczny niż pozostawiony samopas "niegroźny" owczarek niemiecki czy nawet zwykły mieszaniec.

Obawa przed psami ras uznanych za niebezpieczne wynika przeważnie z niewielkiej wiedzy na ich temat.

Czytelnicy zrozumieją, że niebezpieczny może być nie pies, obojętnie jakiej rasy, ale wyłącznie właściciel czworonoga, który po prostu nie dorósł do jego posiadania.

Samo pojęcie "psy ras agresywnych" jest z gruntu niewłaściwe, ponieważ dowiedziono, iż żadna z ras nie jest wyjątkowo predysponowana do bycia niebezpieczną.

Samo istnienie takiej listy w żaden sposób nie spowoduje zmniejszenia realności problemu zagrożeń powodowanych przez psy.

Nabywamy towarzysza na długie lata i warto dobrze wybrać, aby wspólne życie było przyjemnością, a nie koszmarem.2 komentarze:

 1. Ha, widzisz, miałam to samo odczucie. Ponura okładka, "typowy groźny" pies i pewno powielane schematy. A tu naprawdę miła niespodzianka! :) Zaglądam i zaglądać będę ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cytaty jak najbardziej zachęcają do lektury :) W końcu coś napisane z sensem.

  OdpowiedzUsuń