poniedziałek, 7 lipca 2014

Radość na czterech łapach. Katarzyna Harmata


Drogi Czytelniku, mam ogromną nadzieję, że dzięki tej książce trochę inaczej spojrzysz na psa jako jednostkę i jako gatunek. Nieważne jaką terminologią będziemy się posługiwać-trzeba pozwolić psu na bycie psem, a wtedy wszystko stanie się prostsze.Bardzo trafne zestawienie najważniejszych  i najnowszych informacji o naszych psach. O tym, jak widzą świat, jak to jest z psimi emocjami, czy dominacja w relacji człowiek-pies jest możliwa, oraz o tym, jak właściwie porozumiewać się ze swoim czworonogiem. Dzięki takim książkom, nie tylko uzbrajamy się w aktualną wiedzę o psach, ale i uczymy się lepiej je rozumieć, więcej zachowań przewidywać, by później lepiej je interpretować. Jeżeli w jakikolwiek sposób jesteś lub planujesz być związany z psami, ta książka powinna znaleźć się na Twojej liście :)

Wydawnictwo: Dragon

Rok: 2013
Liczba stron: 144
Okładka: twarda
Wymiary: 165 x 240 mm

Spis treści:

Od autorki
1. Pies domowy i jego potrzeby
2. Rozpoznawanie intencji psa
3. Zmysły psa
4. Psie emocje i lęki
5. Szczęśliwy pies i...stres
6. Wychowanie psa
7. Wybór psa
8. Psie sporty
Bibliografia

Wybrane cytaty


Należy pamiętać, że psy instynktownie wybierają to, co dla nich najlepsze a naszą rolą jest tak nimi pokierować, aby wybierały to, co właściwe i to dopiero jest sztuka.


Skoro oswoiliśmy dzikie psowate oraz tworzyliśmy i nadal tworzymy rasy w pełni świadomie-jesteśmy za nie odpowiedzialni.


Jeśli rodzina nie jest stabilna, poczucie bezpieczeństwa spada, a co za tym idzie-pis jest coraz mniej pewny i żyje w ciągłym stresie. To podwyższa jego pobudliwość i czujność oraz podnosi poziom hormonów stresu i obniża odporność.


Pamiętajmy, że kastrując psa, odcinamy mu w znaczącym stopniu produkcję testosteronu, który jest hormonem pewności siebie.


Na wolności struktura społeczna wilków jest zupełnie inna niż tych w niewoli-tworzą one rodziny. Nie mają jednego głównego przewodnika, ale każdy osobnik pełni określoną funkcję.


Dominacja u wilków jest jedynie walką o reprodukcję: dominująca para to ta, która może posiadać potomstwo. Nie można mówić o niej, opisując życie społeczne psów i ludzi. Psy opierają swoje relacje na innych zasadach. Tym bardziej  nie możemy tworzyć stad z naszymi czworonogami-nie ma możliwości, byśmy posiadali z nimi potomstwo.


Psy opierają swoje relacje na zasobach, którymi może być cokolwiek miejsce do spania, miska z jedzeniem czy piciem, zabawka, znaleziony kij, wykopany przedmiot, a także właściciel. Jeżeli w swoim życiu zwierzę miało pod dostatkiem wszystkich zasobów, nigdy nikt mu niczego nie odebrał i nie poczuł utraty czegoś ważnego, będzie dzielił się swoimi zasobami z innymi psami , kiedy poczuł utratę ważnej dla niego rzeczy, będzie ją kontrolował.


Jeżeli w naturze większe zwierzę pochyla się nad mniejszym, z reguły oznacza to dla drugiego śmierć.


Psy są w stanie używać tylko jednego zmysłu na raz, ale doskonale przełączają się pomiędzy zmysłami.


Poziom hormonów bardzo szybko podniesie się także wtedy, kiedy pies zostanie zaatakowany przez innego czworonoga. I nawet jeżeli wydaje się, że nie odniósł żadnych ran, należy szybko się wycofać i wrócić do domu, bowiem w szklance zaczął intensywnie wzrastać poziom stresu, który z pewnością nie opadnie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut.


Najważniejsze by nie ładować psa w sytuacje dla niego za trudne. Kiedy jest w dużym stresie, nie jest w stanie niczego się nauczyć a co za tym idzie-podejmowanie jakichkolwiek działań mających na względzie przystosowanie go do zaistniałej sytuacji, nie przyniesie pożądanych efektów.


7 komentarzy:

 1. Ksiażka wydaje się byc ciekawa i przydatna :)
  A cytaty bardzo fajne i mądre :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja raczej wolę czytać już książki o psach typowo tematyczne, jednak każda która wpadnie w ręce może nauczyć czegoś nowego :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie ta też jest tematyczna, jeśli tematem nazwać by psie zachowania :) A jakie książki ostatnio czytałaś i polecasz?

   Usuń
 3. ja bym z tej książki przeczytał pewnie tylko dwa rodziały (5i6), a resztę zwykle pomijam bo to w kółko to samo w tych książkach piszą, ja lubię konkrety :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam tę książkę i podarowałam ją 10 - letniej dziewczynce, która interesuje się kynologią. Książka jest pięknie wydana i fajna. Ale niestety nie znalazłam w niej czegoś o czym bym wcześniej nie wiedziała. Uważam, że dla osób, które zaczynają się interesować kynologią to świetna pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wielka szkoda, że nie da się jej już kupić ani w księgarniach, ani w antykwariatach czy drugim obiegu :(

  OdpowiedzUsuń