sobota, 7 grudnia 2013

Kliker-skuteczne szkolenie psa. Karen Pryor

Karen Pryor dzieli się swoimi przemyśleniami oraz metodami, jakie wypracowała podczas wieloletniej pracy jako trenerka ssaków morskich.
Przywoływanie obrazu próby zmuszenia delfina do czegokolwiek (smyczą? krzykiem? ochlapaniem wodą?), uzmysławia właścicielom psów, że każde zwierzę można skutecznie wyszkolić, jeśli tylko zna się odpowiedni sposób. A sposób ten z pewnością poznają wszyscy czytelnicy tej książki.

Nieważne czy pojęcie szkolenia klikerowego jest ci już odrobinę znane, czy nie masz o nim zielonego pojęcia. Autorka krok po kroku objaśnia czym jest kliker a przede wszystkim, jak właściwie go używać. Zwraca uwagę na najczęstsze błędy, podsuwa cenne wskazówki i zachęca do dzielenia się własnymi odkryciami (w książce można znaleźć wiele przydatnych adresów www, gdzie użytkownicy wymieniają się pomysłami na naukę poszczególnych sztuczek, kształtowania zachowań i informacjami o lokalnie działających szkołach klikerowych).

Ciekawym dodatkiem jest płyta DVD, która pozwoli utrwalić zdobytą wiedzę a jednocześnie dać nam mocne podstawy praktyczne.

Wydawnictwo: Galaktyka
Rok: 2007
Format: 143x205
Stron: 128
Oprawa: miękka

Spis treści:
  • Wstęp
  • I pies i delfin
  • Zaczynamy (kilka prostych zachowań do nauczenia za pomocą klikera)
  • Porady klikerowe
  • A co, jeśli...(Najczęściej zadawane pytania)
  • Klikerowa rewolucja
  • Co dalej
  • Literatura
  • Słownik pojęć

Wybrane cytaty:


Delifin nie pracuje by otrzymać rybę, delfin pracuje by usłyszeć sygnał gwizdka.

Szkolenie klikerowe opiera się na nagrodach, którymi może być wszystko to, co pies lubi, podawanych razem z sygnałem zaznaczającym zachowanie.


Szkoleniowcy klikerowi nie leczą chorób i nie naprawiają urządzeń. Naszym zadaniem jest dać właścicielowi narzędzia do budowania całości zachowania psa.


Podczas szkolenia używaj swojego mózgu a nie mięśni.


Pamiętaj, by kliknąć w MOMENCIE, gdy zachowanie trwa a nie, gdy pies je kończy.


Jeśli się zdenerwujesz lub rozzłościsz, natychmiast przerywaj sesję. Nie możesz szkolić klikerem, gdy jesteś zły


Nie zaczynaj od próby naprawienia jakiegoś problemu. Kliker służy do tworzenia zachowań a nie ich powstrzymywania.


Komenda w tradycyjnym treningu jest sygnałem ostrzeżenia. W szkoleniu ze wzmocnieniem komenda jest zielonym światłem dla jakiejś konkretnej akcji, która opłaciła się wiele razy w przeszłości.


Im więcej rzeczy twój pies nauczy się ROBIĆ, tym bardziej będzie ci ufać i cię szanować i tym łatwiej będzie mu rozumieć czego nie powinien robić. Szkolenie ze wzmocnieniem kształtuje w efekcie psa, który robi coś, ponieważ CHCE to robić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz