niedziela, 25 sierpnia 2013

Uwaga! Sezon polowań


W Zwierzyńcu czas płynie inaczej. Rytm wyznacza słońce-zaraz po zapadnięciu zmierzchu, wszyscy udają się na spoczynek. I tak miało być tym razem, gdyby nie...dwa głośne wystrzały przypominające o tym, że sezon na polowanie trwa w najlepsze.

Gdybym była na spacerze poza terenem działki, ze spuszczonym ze smyczy psem, jego losy mogłyby się różnie potoczyć. Gdybym. Na szczęście nie byłam. Jednak wielu właścicieli, dopiero w takiej sytuacji uzmysławia sobie, że można było zapobiec katastrofie. Odpoczynek w lesie to przyjemność, ale również i obowiązki.Kalendarz polowań
Chociaż w ciągu całego roku można polować na różne gatunki zwierzyny, to sierpień jest miesiącem szczególnie krytycznym. Od połowy miesiąca myśliwi mogą próbować ustrzelić gołębie grzywacze, kaczki krzyżówki, sarny a od 21.08 jelenie szlachetne. Niechcący, mogą również upolować czyjegoś psa...

Kilka prostych zasad:

1. Nie spuszczaj psa ze smyczy w lesie. Niezależnie od pory dnia. Pamiętaj, że oprócz myśliwych, istnieje wiele kłusowników.

2. Jeśli wybierasz się na wieczorny spacer, lub kiedy warunki pogodowe są słabe, zaopatrz psa w odblask lub światełko. W każdym sklepie zoologicznym jest możliwość zakupu świecącej zapinki do obroży, która po włączeniu cały czas świeci mocnym światłem.

3. Pomyśl już zawczasu (od szczeniaka) o przyzwyczajaniu psa do wystrzałów. Okres polowań to również okres intensywnych poszukiwań zagubionych psów, które na dźwięk huku, pognały prosto przed siebie, czasem z dobrze ogrodzonych posesji.

4. Jeśli Twój pies panicznie boi się wystrzałów, a Ty jesteś w stanie przewidzieć pory ich występowania, postaraj się go zamykać w odosobnionym, cichym i bezpiecznym miejscu. Może to być pokój, łazienka, kennel klatka czy kojec.

5. Możesz również nauczyć psa, aby na dźwięk wystrzału sam biegł schować się do swojej bezpiecznej kryjówki. Warunkiem jest stała dostępność takiego miejsca.

6. Nawet jeśli Twój pies jest zaczipowany, przypnij mu adresówkę. Nie zaszkodzi, a w razie ewentualnej ucieczki może pomóc!

Pierwsza pomoc
Zawsze należy starać się dotrzeć jak najszybciej do lekarza weterynarii. Często rany postrzałowe są niewielkie zewnętrznie, ale pocisk może powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych nawet zagrażające życiu. Krwotok do jam ciała objawia się słabnięciem zwierzęcia, bladością błon śluzowych oraz dusznością. Przy uszkodzeniach jamy brzusznej występuje silna bolesność przy dotyku a także wymioty (choć niekoniecznie).
W przypadku bardzo mocno krwawiących ran zakładamy opatrunek uciskowy.

Nieprawidłowości
Warto zapoznać się z regulaminem polowań dla własnego użytku, aby móc prawidłowo reagować w przypadku jego złamania. Niestety nie wszyscy myśliwi stosują się do jego zasad. Niestety nie wszyscy używający broni, mają na nią uprawnienia...

§ 13. 1. Celowanie do zwierzyny i oddanie strzału jest dopuszczalne dopiero po osobistym dokładnym rozpoznaniu zwierzyny oraz w warunkach gwarantujących skuteczność strzału i możliwość podniesienia strzelonej zwierzyny oraz bezpieczeństwo otoczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz