wtorek, 28 maja 2013

Pies, który kochał zbyt mocno. Nicholas Dodman


Czym jest syndrom małego japiszona? Jak pomóc psom, które kochają zbyt mocno? Czy nawet w zaawansowanym przypadku niewłaściwego zachowania, można jeszcze coś zrobić? Jak zdiagnozować problem, i jak krok po kroku mu zaradzać?


Książka jest opisem poszczególnych przypadków, jakie autor spotykał podczas swojej pracy w klinice. Cenne rady, wskazówki, spostrzeżenia i przejrzysty plan diagnozowania i postępowania w przypadku danego problemu. Prócz wielu naprawdę przydatnych informacji, możemy napotkać pytania, które skłonią nas do przemyśleń i wyciągnięcia wniosków. Tytuł, który zdecydowanie należy do tych, które się czyta jednym tchem, z racji na wiedzę, doświadczenie i niemałe poczucie humoru autora.

Polecana szczególnie lekarzom weterynarii, behawiorystom, szkoleniowcom i osobom zajmującym się psami na co dzień.

Spis treści:
I Psy agresywne
II Psy Lękliwe
III Natręctwa i obsesje u psów

Wybrane cytaty:

"Osobom niewtajemniczonym psi psycholog czy psychiatra jawi się jako ktoś, kto sadza psa na kozetce i wypytuje o jego doświadczenia we wczesnym szczenięctwie."

"Nerwowy właściciel może z łatwością przekazywać psu swoje zdenerwowanie za pomocą mowy ciała, tonacji głosu czy innych sygnałów natury fizycznej, jak napięcie mięśni czy mimowolne ściąganie smyczy podczas spaceru."

"Zachowania psów nie są nonsensowne, zawsze można znaleźć powód takiego czy innego zachowania psa, więc w większości przypadków istnieją ogromne szanse na to, aby niepożądane zachowanie skorygować."

"Agresja karmi się doświadczeniem i rośnie wraz z psem."

"Dla psa uściski są raczej wyzwaniem niż komplementem."

"Najgorszą z możliwych kombinacji jest nerwowy, nadmiernie pobudliwy właściciel oraz ofensywny obcy, który na siłę próbuje zaprzyjaźnić się z psem."
"Zrozumieć dlaczego, to nie dopuścić, aby do tego doszło."

"(...) żadna z tych ras nie jest z natury zła, ale każda ma pewne cechy charakteru, które niekoniecznie muszą pasować do stylu życia i oczekiwań większości właścicieli."

"Psy lękliwe bardzo potrzebują przyjaciół chroniących je przed okrucieństwem świata."

"Dominacja nie jest stanem patologicznym a naturalnym wzorcem zachowania."
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz