poniedziałek, 24 grudnia 2012

Okiem psa - John Fisher


Fisher John 1990. Okiem psa, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.

 W momencie pojawienia się na rynku wydawniczym, Okiem psa" została okrzyknięta hitem. Była pierwszą pozycją, która zachęcała do głębszej analizy psiego zachowania. Inne, dotychczasowe poradniki pokazywały określony schemat, często oparty na karaniu, który zdaniem autorów miał budować właściwą relację pomiędzy psem a właścicielem. 


O ile Pan Fisher o przemocy fizycznej w książce nie pisał, o tyle bazował na tzw. teorii dominacji. Wszystkie zachowania względem psa wg tej teorii powinny jasno pokazywać, gdzie jest miejsce psa w szeregu. Tak więc to właściciel powinien pierwszy przechodzić przez drzwi, pierwszy jeść, a czasami nawet siadać na posłaniu psa, żeby ten wiedział, kto tu rządzi. Warto podkreślić, że na krótko przed śmiercią, autor wycofał się ze swoich poglądów uznając je za niesłuszne i krzywdzące dla obu stron.

Mimo wszystko książka zasługuję na uwagę, pomimo tego, że nauka poszła naprzód. Autor cały czas podkreśla wagę konsekwencji a treść jest rzeczowa i przystępna. Z pewnością nie jest to pozycja dla tych, którzy lubią kolorowe obrazki. Zamiast nich można za to znaleźć solidną dawkę wiedzy o pochodzeniu psa, okresie szczenięcym, mechanizmach uczenia się, różnych problemach i sposobach ich rozwiązywania.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz